Menu

Ostatnio przeczytałam książkę...

Agnieszka Frączek

ostatnioprzeczytalam

Dla rozrywki po lekturach dłuższych wypożyczyłyśmy z córką książeczki Agnieszki Frączek. 

Autorka jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, specjalizuje się w leksykologii i leksykografii. Tworzy wiersze i opowiadania dla dzieci. A kto choć raz trafił na jej utwory, na pewno je zapamięta i chętnie będzie do nich wracał. Agnieszka Frączek lubi zabawy językowe i przez nie popularyzuje wiedzę o polszczyźnie wśród najmłodszych czytelników.

Nasz wybór padł na trzy książeczki, wszystkie wydane przez Wydawnictwo Literatura. 

"Śmiechu warte"  to wierszyki dla najmłodszych dzieci.

smiechuwarte1

Książeczka ukazała się w serii PODUSZKOWCE, która idealnie nadaje się do czytania przed snem. Urocza jest współczesność tych wierszy, jak choćby w "Scence z thrillera" albo "Popcornie". Są gry słowne, jak zawsze u Frączyk i humor sytuacyjny. Ogromnym atutem książki są cudowne ilustracje Macieja Szymanowicza. 

DSC_0728

Druga książeczka, po którą sięgnęłyśmy jest już dla dzieci ciut starszych - czytających samodzielnie. I na domiar złego jest groźna dla zdrowia! "Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki" to zbiór łamańców językowych.

 trzeszczykiczylitrzeszczacewierszyki11

Czytałyśmy go na zmianę, na początku bardzo  starając się nie robić żadnych błędów. Później języki nam się splątały, a brzuchy bolały ze śmiechu i po prostu nie dało się już czytać bezbłędnie!

DSC_0737

Ale zabawa - przednia. Dodatkowo  było to świetne ćwiczenie na dykcję.

No i mój numer jeden w tym zestawieniu - "Kanapka i innych wierszy kapka" o wyrazach wieloznacznych z ilustracjami ukochanego mojego Bohdana Butenki.

 kanapkaiinnychwierszykapka11

Książeczka pełna informacji i to podanych w przezabawny sposób. To co w szkole jest nudne, tutaj staje się odkrywaniem, rozszyfrowywaniem, przygodą i ubawem po pachy. Każdy wyraz wieloznaczny ma swój wierszyk, ilustrację i wyjaśnienie znaczeń. 

kanapka16171

Ja jestem zauroczona tą książką. Ale do reszty moje serce podbiło zakończenie - króciutki wykład o wyrazach wieloznacznych, podział na homonimy i polisemy i na dokładkę wyjaśnienie czym są homofony i homogramy! Genialne, proste, poparte łatwymi do zapamiętania przykładami. 

Na koniec autorka pisze: 

"I to wszystko. Koniec trucia, jak mawia pewien muchomor do znajomej kurki. A kurka na to: ko-ko-ko."

 

© Ostatnio przeczytałam książkę...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci