Menu

Ostatnio przeczytałam książkę...

"Przez Stany (pop)świadomości" Kuba Ćwiek

ostatnioprzeczytalam

Ostatnio przeczytałam "Przez Stany (pop)świadomości" Kuby Ćwieka i jestem jednocześnie zirytowana i zachwycona.

przezstanypopswiadomoscibiext46127396

Ta książka to reportaż, zapis podróż po Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W drogę wyrusza grupka znajomych - Kuba Ćwiek z tatą (Ojczenaszem), kreska_ (Agata Krajewska), Patryk Jurek, Radek Teklak i Bartek Czartoryski. Pomysł na wyprawę wydaje się trochę nierealny. Kto z nas nie snuł takich planów w oparach tytoniowego dymu i nad kuflem mocno spienionego piwa - wyruszyć w ślad filmowych i książkowych, jednym słowem popkulturowych, sentymentów i wspomnień. A im się cholera udało! I z jednej strony wzbudza to mój totalny zachwyt a z drugiej ogromną zazdrość. Nie dość, że człowiek się naoglądał tych wszystkich amerykańskich miejsc i zakątków przez lata, to teraz jeszcze czyta o tym jakie wrażenie sprawiają na żywo.

Kuba Ćwiek opisał przygotowania do wyprawy kamperem przez Stany, zrelacjonował kolejne atrakcje i zaplanowane postoje. Wśród nich Nowy Jork, Bangor (słynny dzięki Stephenowi Kingowi), Atlantę, Nowy Orlean i kilka innych arcyciekawych miejsc. Jego tekst przeplatają krótkie, jednostronnicowe eseje popkulturowe autorstwa Bartka Czartoryskiego. Książkę wzbogacają profesjonalne, piękne zdjęcia Kreski_ i Patryka Jurka. Znakomitym dodatkiem jest "Dziennik pokładowy Radka czyli relacje z podróży na żywo" - niby Radek Teklak opisuje dokładnie to samo co Kuba Ćwiek, ale to jednak zupełnie inny punkt widzenia. I na deser "Sceny zza kulis" czyli fotki z podróży, na których widzimy relację z podróży. Trochę trudno było mi się połapać kto jest kim - ale zrzucam to na karb mojej ignorancji - pewnie powinnam współautorów znać.

Ta książka sprowokowała mnie do podróży sentymentalnej - do przypomnienia sobie wielu filmów m.in. "Konwoju" i "Szklanej pułapki" (wszystkich części!). I odkryłam, że zamiast mnie śmieszyć po latach, wywołują raczej łzy wzruszenia. Uwielbiam stare filmy! Pamiętam swoją dziecięcą naiwność, z którą wierzyłam, że takie rzeczy w Stanach dzieją się nagminnie. A świat pełen jest superbohaterów.

Totalnie wzruszyło mnie, że w podróż po Stanach Kuba Ćwiek zabrał tatę. Ojczenasz realizował swoje marzenia z równym zapałem jak cała reszta ekipy.

Dzięki tej książce odkryłam wiele rzeczy o których pojęcia bladego nie miałam. Jak choćby wytwórnię filmową Troma, serial Banshee czy stronę Dzika Banda.

 

© Ostatnio przeczytałam książkę...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci