Menu

Ostatnio przeczytałam książkę...

Ulubione książki

ostatnioprzeczytalam

Dzisiaj nie będzie recenzji. Będzie obnażanie duszy czyli o najukochańszych książkach w moim życiu. Nie wiem czy zestawienie będzie bardzo przewidywalne  i tendencyjne czy też zaskakujące. Ale przyznaję, mam listę książek, które zmieniły moje życie, zachwyciły mnie, zachęciły do czytania. Noszę je na dnie serca, do większości z nich wracam wielokrotnie. 

Na pierwszy ogień - książki z mojego dzieciństwa

"Dzieci z Bullerbyn" to chyba najczęściej czytana przeze mnie książka. Za każdym razem zachwyca.

1156_dzieci_z_bullerbyn_kolekcjonerskieOstatnio pojawiło się całkiem nowe wydanie  z pięknymi ilustracjami Magdy Kozieł - Nowak. 

imagesNajpierw byłam sceptycznie nastawiona. Wydawało mi się, że jestem tak mocno zżyta z ilustracjami, które pamiętam z dzieciństwa, że nic nie jest w stanie ich przebić. Myliłam się. Nowe ilustracje są zachwycające. A na mojej półce stoją obok siebie oba wydania. 

Pierwszą feministyczną książką jaką przeczytałam była "Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren. Mądra, zabawna i nietypowa książka dla dziewczynek.

images1

Astrid Lindgren była chyba pierwszą autorką, którą tak pokochałam. W głowie mi się nie mieściło, że jedna osoba może stworzyć tyle cudownych historii. Ta różnorodność zachwyca mnie do dziś. Niedawno czytałam razem z córką "Ronię, córkę zbójnika". Te wietrzydła, mgłowce, wszystkie leśne, baśniowe stworzenia - niesamowite! A książka w ogóle się nie zestarzała. Nadal wywołuje we mnie tęsknotę za magią, lasem i wolnością.

pobrany_plik_2

Później rozpoczęła się moja przygoda z "Muminkami" Tove Jansson.W dzieciństwie wydawały mi się zabawne, z wiekiem odnajduję w nich coraz więcej refleksyjnych i głęboko filozoficznych wątków.

pakietmuminkibiext47735693Jako nastolatka zaczytywałam się w książkach Lucy Maud Montgomery a moim ulubionym wyrazem była "facjatka". Oczywiście utożsamiałam się z tytułową "Anią z Zielonego Wzgórza". Do dzisiaj moim marzeniem jest wycieczka na Wyspę Księcia Edwarda...

ania_1

Później odkryłam jeszcze cudowniejszą książkę tej autorki i czytałam ją ze sto razy! "Pat ze Srebrnego Gaju" wydawała mi się bardziej magiczna.

pobrany_plik_3

Na studiach odkryłam "Harrego Pottera" Rowling i pochłaniałam wszystkie tomy z zawrotną prędkością! O dziwo moja córka jakoś nie może się do niego przekonać. 

pobrany_plik1

Nastolatką będąc zaczytywałam się też w "Jeżycjadzie" Małgorzaty Musierowicz. Teraz te książki wydają mi się o wiele spokojniejsze, nudniejsze i przewidywalne. Ale to co stanowi ich wadę jednocześnie jest zaletą. Czasami mam ochotę na taką "relaksującą" lekturę. 

 Jezycjada_Malgorzaty_Musierowicz_mat

Druga kategoria to książki mojej córki. I jest ich całe mnóstwo. To jak pięknie są teraz wydawane książki, ile mądrych, zabawnych i nietuzinkowych książek dla dzieci powstaje - to niesamowite! Ale spokojnie, nie wymienię tu wszystkich, które mi się podobają. Skupię na dwóch, dla mnie przełomowych. 
Pierwsza to "Mapy" Mizielińskich. Genialny pomysł na stworzenie map różnych państw i wypełnienie ich wszystkim co się z danym krajem może kojarzyć. Książka wzbudza ciekawość dzieciaków, jest piękna pod względem graficznym i przydatna w szkole.

 pobrany_plik_11

 Druga genialna pozycja to "Atomowa przygoda profesora Astrokota". Autorami są Dominic Walliman i Ben Newman. Książka przybliża dzieciom świat fizyki, chemii i matematyki - w sposób bardzo łatwy i przystępny, ale nie infantylny. 

iatomowaprzygodaprofesoraastrokotadominicwallimanbennewman

Bardzo lubię czytać wspomnienia, biografie, listy. będzie to też moja kolejna kategoria. Najczęściej sięgam po biografie moich ulubionych pisarzy i poetów. Nie będzie więc zaskoczeniem biografia Astrid Lindgren "Portrety". Pięknie wydana, bogato ilustrowana, wspaniała książka. 

astrid_lindgren_okladka

Kocham Juliana Tuwima. A dokładniej - wszystko co stworzył dla czytelników dorosłych. Wspaniale czyta się jego biografię "Tuwim. Wylękniony bluźnierca" Mariusza Urbanka.

pobrany_plik2

Inną poetką, którą czytam często i chętnie jest Wisława Szymborska. Kiedyś dostałam od rodziców wspomnienia o niej Anny Bikont i Joanny Szczęsnej "Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny". Bardzo lubię tę książkę, często do niej wracam. Tym bardziej, że jest to też skarbnica tworzonych przez poetkę kolaży.

a0cde3e2492592860493ad3cf95e

Moja przygoda z Simoną Kossak - naukowcem,biologiem, miłośniczką puszczy Białowieskiej zaczęła się od książki Anny Kamińskiej "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak". Znakomita biografia, skrupulatnie i fachowo przygotowana. Nie ma tu żadnych plotek, pogłosek, mitów - a tych na temat Simony krążyło sporo...Jest piękna historia życia, wzruszająca i fascynująca. 

pobrany_plik_12

Po przeczytaniu biografii zdobyłam gawędy Simony o przyrodzie - wspaniałe książki, bardzo mądre i pełne miłości do wszystkiego co nas otacza, zachwytu nad przyrodą. Odkryłam też istnienie książki, która nigdy nie trafiła do księgarń. Wydano niewiele egzemplarzy, dostały je biblioteki i kilka osób prywatnych. A książka jest wspaniała, piękna i wzruszająca. Autorem jest Lech Wilczek - fotograf i wieloletni partner Simony. "Spotkanie z Simoną Kossak" to historia jej życia, pełna pięknych zdjęć i ciekawych opowieści. Mój mąż zdobył dla mnie tę książkę, co nieustannie mnie zadziwia i cieszy. 

63032Czas na książki podróżnicze. Nie czytam zbyt wielu książek o podróżach. Ale są dwie, które mnie zaskoczyły. "Gringo wśród dzikich plemion" i "Rio Anaconda" Wojciecha Cejrowskiego. Zaskoczona byłam przede wszystkim dlatego, że bardzo nie lubię Cejrowskiego. Przytłaczają mnie jego poglądy i sposób bycia. Zazwyczaj jest tak, że sympatia do autora ma ogromny wpływ na to jak odbieram jego książki. A tu - niespodzianka.

 gringowsroddzikichplemionbiext432609301

Obie książki przeczytałam jednym tchem i byłam zachwycona! A nawet polubiłam Cejrowskiego podróżnika. Co prawda ta sympatia minęła jak tylko skończyłam czytanie, ale to i tak nie lada wyczyn - tak ciekawie i fajnie pisać. 

rioanacondabiext33793453

Reportaż. Przez bardzo długi okres w moim życiu nie czytywałam reportaży. Potem w moje ręce trafiła książka Filipa Springera "13 pięter" i odczarowała dla mnie ten gatunek literacki. Reportaż o sytuacji mieszkaniowej Polaków od czasów przedwojennych po czasy współczesne. Niby nic, a jednak majstersztyk. Wzruszająca, bulwersująca historia, od której nie sposób się oderwać. Ciekawa konstrukcja książki - kolejne rozdziały są kolejnymi, zaczerpniętymi z tytułu piętrami. Odkąd przeczytałam książkę Springera - wróciłam do reportaży i czytam je w ilościach hurtowych.

pobrany_plik_21

Kolejną kategorią będzie poezja. Kiedyś zaczytywałam się w strofach. Do dziś zostały mi zeszyty z najważniejszymi cytatami i stosy pokreślonych tomików. Niektóre tomiki odziedziczyłam po mamie. Mama zaznaczała ulubione wiersze krzyżykiem, ja zaznaczam swoje gwiazdką. Najbardziej cieszą mnie te, które oznaczone są i gwiazdką i krzyżykiem. Pierwszą moją poetycką fascynacją nastolatkową była Agnieszka Osiecka. 

Najpiekniejsze_wiersze_i_piosenk

W okresie licealnym kochałam Rafała Wojaczka.

56ba718a38c4b1W tym samym czasie zaczęłam czytać Szymborską.

56bbd0ef4054b

Największym moim dorosłym odkryciem był Julian Tuwim. Wcześniej znałam jego wiersze dla dzieci. Kiedy poznałam jego biografię, twórczość dla dorosłych - zakochałam się!

56ba8a8831d2d

 

Odkrywam nowych poetów, nadrabiam zaległości z ignorancji, poznaje twórczość poetów "szkolnych", których zabił dla mnie system edukacji, ale  nie przemawiają do mnie tak mocno i dobitnie. Poezja jest taka intymna, emocjonalna i subiektywna, że trudno mieć wielu tak w całości ukochanych poetów. Zdarzają się twórcy, których lubię za jeden albo dwa wiersze, ale nie znajdą się w dzisiejszym zestawieniu.

Niezbyt często sięgam po fantastykę. Ale zdarzyła się książka, która mnie porwała i przeniosła do świata magicznego i pięknego. Była to seria o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. 

sagaowiedzminie

Kategoria ostatnia to powieść. W literaturze kocham realizm magiczny i pojawia się on w wielu moich ulubionych książkach. Kolejność, w której książki wymienię - będzie przypadkowa. Nie umiem zdecydować, którą lubię najbardziej.

Zdarzyło mi się ostatnio trafić na znakomite, warte wspomnienia eseje

"Ex libris" Anne Fadiman. Niewielkich rozmiarów książeczka o książkach, czytelnikach, nawykach czytelniczych, sposobie organizacji domowej biblioteczki. Błyskotliwa, pełna inteligentnego humoru książka. 

pobrany_plik_4

Kolejny zbiór esejeów to "Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy. O estetyce, architekturze i relacji z ojcem. Świetnie napisane, piękne wydane eseje.

jak_przestalem_kochac_design_okladka

"Mag" Fowlesa to bardzo tajemnicza i wciągająca pozycja. Opowieść o nauczycielu, który staje się marionetką w rękach pewnego bogacza. 

dc536ab4fc52869af94b9158868e74fdcc37

"Śniadanie mistrzów" Vonneguta zaskoczyło mnie stroną graficzną. Ale też sposobem narracji. Zaskoczenie to właśnie to co czułam w trakcie czytania. To książka, o której trudno zapomnieć.

6f2ac6e9cb0671c643b016112cb5affa5a58

Wstyd się przyznać, ale przeczytałam tylko jedną książkę Virginii Woolf - "Orlando". To zachwycająca, napisana z ogromnym rozmachem powieść, na której podstawie powstał wspaniały film z Tildą Swinton, pod tym samym tytułem. 

pobrany_plik3

W czasach licealnych często miałam poczucie, że lektury to zło konieczne, przez które po prostu trzeba przebrnąć. A potem przeczytałam "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa. Wspaniała pożywka dla wyobraźni i kawał świetnej literatury.

imistrzimalgorzata

Lubię książki o książkach. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po "Miasto Śniących Książek" Waltera Moersa. Ilustrowana, fantastyczna książka nie tylko dla młodzieży. Są tu smoki, wyprawy, biblioteki i filozofia. 

11632726

Przez przypadek trafiłam na "Ludzi z papieru". Autorem jest Salvador Plascencia. Psychologiczna, mroczna, tajemnicza i nietypowa pozycja. 

ludziezpapierubiext47836306

Latem w taniej książce trafiłam na "Spiski" Kuczoka. Historie tatrzańskie, misiołaki - cudo! 

spiskiprzygodytatrzanskie1

 Nie sposób w takim zestawieniu wymienić wszystkich ważnych książek. Ale jest to jakiś zarys tego, co lubię, Na pewno będzie się to zmieniać. Wierzę też, że te najważniejsze książki są ciągle przede mną..

© Ostatnio przeczytałam książkę...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci