Menu

Ostatnio przeczytałam książkę...

"Tsatsiki i Mamuśka" Moni Nilsson

ostatnioprzeczytalam

d538633

Od czasu "Dynastii Miziołków" Joanny Olech nie czytałam tak zabawnej książki. "Tsatsiki i Mamuśka" Moni Nilsson to fantastyczna książeczka o losach siedmioletniego Tsatsikiego i jego zwariowanej Mamuśki. Chłopiec mieszka w Sztokholmie i właśnie idzie do pierwszej klasy. Jego mama gra w zespole rockowym, a taty chłopiec nigdy nie poznał. Mamuśka była kiedyś w Grecji i wdała się w gorący romans, którego efektem jest właśnie Tsatsiki. Jego ojciec - poławiacz ośmiornic - nie wie nawet, że ma syna.

Książka ma podany na okładce sugerowany wiek czytelników: od 7 do 9 lat. Sądzę jednak, że starsze dzieci też będą się znakomicie bawić przy czytaniu. A i rodzicom powinno się spodobać. Bo mimo salw śmiechu towarzyszących czytaniu, przyznać muszę, że to całkiem poważna książka. A przynajmniej tematy w niej poruszane są poważne, wcale nie landrynkowo - dziecięce. Mamuśka sama wychowuje syna. W szkole zdarzają się bójki i zastraszanie. A droga do niej wiedzie przez park pełen żuli. Tsatsiki nie jest święty. oszukuje nauczycieli, ucieka ze szkoły, robi interesy z półnagą połykaczką ognia i dotyka owłosionych nóg swojej wychowawczyni.
Ale książka jest pełna optymizmu. Dorośli są mądrzy i dojrzali. Nie awanturują się bez powodu, okazują emocje, chętnie pomagają. Z każdej sytuacji znajdują wyjście, choćby nie wiem jak dzieciaki nabroiły, rodzice i nauczyciele, wspólnie, dążą do pokojowego rozwiązania.

Moni Nilsson nie uznaje tematów tabu. Jednocześnie dostosowuje swoje historie do wieku czytelników.
Znajoma kreska należy do bardzo lubianej przeze mnie ilustratorki i pisarki. Pija Lindenbaum jest autorką m. in. "Igora i lalek", "Filipa i mamy, która zapomniała" i książeczek o Nusi. Ilustrowała też książki Astrid Lindgren.

DSC_00053

Na szczęście książek o przygodach Tsatsikiego-Tsatsikiego Johanssona i jego mamy jest więcej! Polecam je gorąco wszystkim spragnionym pogodnych opowieści o dzieciństwie!

© Ostatnio przeczytałam książkę...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci