Menu

Ostatnio przeczytałam książkę...

"POZNAŃ Miasto grzechu" Marcin Kącki

ostatnioprzeczytalam

pobrany_plik4

Marcin Kącki jest dziennikarzem związanym od lat z Poznaniem. Wielokrotnie nagradzany, ogromną popularność przyniosła  mu książka „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” – jej lektura nadal przede mną.  Jako Wielkopolanka postanowiłam sięgnąć najpierw po „Poznań. Miasto grzechu.”  Reportaż, który ukazał się w przecudnej serii wydawnictwa Czarne.

Przeczytałam bardzo szybko, bo styl Kąckiego jest zgrabny. Główne tematy, które autor poruszył: afera Kroloppa, Paetza, dziwny przypadek Tomasza Polaka czy historia Musiewrowicz, to sprawy od początku do końca znane, wałkowane przez media tyle razy, że aż nudne. Być może są one zaskoczeniem dla mieszkańców innych województw, ale mój fyrtel słyszał już o tym milion razy.  
Najciekawsza była historia Marianny Rudowicz. Pochodzącej z marginesu, ze skrajnie ubogiej rodziny,  mieszkanki Poznania, która spisała swoje wspomnienia, wywołując tym skandal obyczajowy. 
Ciekawa jest też opowieść o poecie międzywojnia - Wojciechu Bąku, która ma swój gnieźnieński wątek: 

"W Dziekance [szpital dla nerwowo i psychicznie chorych w Gnieźnie] trzymano mnie przez kilka tygodni wśród obłąkanych, później zaś kilka miesięcy wśród kokainistów i alkoholików. [...] Nie wolno mi było udać się do adwokata, zrobić kroku bez pielęgniarza. Leczono mnie elektrowstrząsami, po których czułem nieznośny ból głowy, długotrwałe mdłości i pogorszenie stanu ucha wewnętrznego."

Dla tych opowieści  warto po reportaż Kąckiego sięgnąć.

Niestety na razie mam mieszane uczucia. Nie do końca rozumiem fale zachwytów nad Kąckim. Możliwe, że błędem było sięganie po tematykę poznańską.  Zbyt bliską, zbyt dobrze znaną. Na pewno zdecyduję się na przeczytanie książki „Białostok…” może to pomoże mi zmienić zdanie i wpaść w uwielbienie i zachwyt.

Wnioski z lektury przykre - Poznań jest u Kąckiego smutnym, hermetycznym i pełnym nienawiści miastem...

© Ostatnio przeczytałam książkę...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci