Menu

Ostatnio przeczytałam książkę...

"Zapiski z Rakki. ucieczka z Państwa Islamskiego" Samir

ostatnioprzeczytalam

pobrany_plik

Żyjemy w kraju, w którym pamięć II wojny światowej jest niezwykle żywa. Kuba Wojewódzki zapytał niedawno swojego gościa, piłkarza, czy na wygranej z Niemcami zależy mu bardziej ze względów historycznych. I niby to tylko żarty, ale jednak nie do końca… W tym samym kraju świadomość toczącej się w Syrii wojny jest spychana na margines, wypierana. Jakby nie zabijano tam cywilów. Jakby bezczynność nie była okrucieństwem. Stereotypy wynikające ze strachu i niewiedzy sprawiają, że każdy uchodźca, w naszym mało tolerancyjnym kraju, traktowany jest jako śmiertelne zagrożenie. Dociera do nas coraz więcej świadectw z rejonów ogarniętych wojną. Jednym z nich  są  „Zapiski z Rakki. Ucieczka z Państwa Islamskiego.” Autorem jest Samir – młody Syryjczyk, który ukrywa się pod pseudonimem. Przez zaszyfrowane smsy przekazywał swoje obserwacje dziennikarzom BBC.

DSC_0006

Jego pamiętnik jest wstrząsający. Daisz (skrót od: Państwa Islamskiego w Iraku i Lewancie) jest fanatyczną, agresywną organizacją, niszczącą wszelką normalność. Ograniczenia wprowadzane w mieście Samira sprawiają, że nic nie funkcjonuje jak dawniej. Lawinowo pojawiają się nowe przepisy, zakazy (zakaz palenia, posiadania telewizorów) i nakazy (nowe opłaty, obowiązkowe kursy religijne). Najmniejsze podejrzenie, że ktoś spiskuje przeciwko Państwu Islamskiemu kończy się tragicznie. Ludzie są publicznie, ku przestrodze, pozbawiani głów. Egzekucje odbywają się najczęściej przy domu rodzinnym, żeby  krewni i sąsiedzi  byli wstrząśnięci i zastraszeni.

z22335811VIlustracjazksiazkiZapiskizRakkiUcieczkaz
Strach zmusza ludzi do posłuszeństwa. Jeżeli nie lęk o siebie, to paniczny strach o najbliższych. Niepewność, głód, podejrzliwość – okrutna codzienność czasu wojny. Samir opisuje ośmioletnie dzieci, które są mamione obietnicami dostatku i bohaterstwa. Dostają broń i mają zabijać w imię Daiszu.

 Samir ucieka ze swojego miasta. Zostawia matkę, znajomych i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Syrii. Wie, że pozostanie w rodzinnym mieście jest dla niego zbyt niebezpieczne…

 DSC_00071

© Ostatnio przeczytałam książkę...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci